Strona główna Download Zarząd Chóru Dyrygent Chórzyści Statut Chóru Historia Chóru Kontakt Maj 31 2023 17:29:48
Nawigacja
Strona główna
Artykuły
Koncerty
Download
Galeria
Video
Ostatnie Komentarze
Księga Gości
Kontakt
Galeria Picasa
Galeria Picasa
Kudowa Zdrój 2011
Skawica 2010
Koncert Kolęd 2010
Jubileusz Organum
Opłatek 2009
Świnoujście 2009
Jubileusz Cantaty 2009
Pielgrzymki do Tej Ziemi
Skawica 2009
Warto zaglądnąć
SKLEPIK
Niepołomice
Skawica
Akademicki Chór Organum - blog
Vinifera
Krakusy
Muzyka
Aby rozpocząć odtwarzanie kliknij poniższy guzik:

Losowa fotografia
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 60
Nieaktywowany Użytkownik: 326
Najnowszy Użytkownik: halo
Witamy
Witaj na stronie Miejskiego Chóru Cantata z Niepołomic!
Próby odbywają się w każdy wtorek i czwartek, od września do czerwca, w godzinach 16.45-18.45 na Zamku Królewskim w Niepołomicach.
Serdecznie zapraszamy!!!
Wszystkie aktualności znajdziesz na naszym profilu na Facebooku!!
https://www.facebook.com/cantataniepolomice/#
Repertuar Chóru Cantata
Jako że repertuar naszego chóru coraz bardziej się powiększa, dotykając coraz to trudniejszych i bardziej ambitnych utworów, myślę, że warto byłoby coś więcej się o nich dowiedzieć. Postaram się więc sporadycznie przybliżać informacje o utworach z naszego repertuaru, o ich kompozytorach i okolicznościach powstania, oraz o naszych wykonaniach. Mam nadzieję, że zainteresuje to zarówno chórzystów jak i wszystkich, którzy odwiedzają naszą stronę. Wszelkie pomysły i uwagi mile widziane.

Na początek Msza Koronacyjna Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Nie znamy jej jeszcze w całości, gdyż dopiero co zaczęliśmy się jej uczyć. W czerwcu planujemy wziąć udział w Międzynarodowym Konkursie Chórów w Szczecinie, gdzie obowiązkowym utworem jest właśnie Msza Koronacyjna Mozarta, która zostanie wykonana przez wszystkie zespoły na wspólnym koncercie końcowym.

Co to właściwie jest msza? Msza jest formą wokalną lub wokalno-instrumentalną muzyki liturgicznej. Składa się ze stałych części, ze stałymi tekstami (Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei). Msza przeznaczona jest do wykonania w Kościele Katolickim podczas liturgii mszy. Do X wieku msze śpiewano jednogłosowo (chorał), później wielogłosowo w technice organum. Od XVII wieku w obrządku rzymsko-katolickim wprowadzono towarzyszenie instrumentów muzycznych. W kościele prawosławnym i unickim zachowany został do dzisiaj pierwotny sposób wykonywania mszy a cappella.

Msza Koronacyjna C-Dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta została skomponowana w 1779 roku. Popularnie nazywana jest mszą Koronacyjną, ponieważ została napisana z okazji koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej w Maria-Plain niedaleko Salzburga. Jest to utwór na czterogłosowy chór, 4 solistów oraz orkiestrę. Składa się z 6 części (części stałe Mszy św.) i trwa ok. 20-30 minut. Jest to jeden z najbardziej znanych i cenionych oraz najczęściej wykonywanych utworów sakralnych Mozarta.

Cechą tej mszy jest niezwykła lekkość i radosne brzmienia, dzięki czemu przyjemnie się jej słucha. Ze śpiewaniem bywa już gorzej, czego doświadczamy na próbach J Widać, ze utwory Mozarta, mimo że przyjemne dla ucha, są bardzo trudne.

Na warsztatach zimowych w Skawicy w lutym 2006r. nauczyliśmy się jednej z części Mszy, fragmentu Agnus Dei: Dona Nobis Pacem. Pierwsze wykonanie odbyło się 26 lutego w Wadowicach, gdzie chór Cantata wraz z orkiestra Ricercar brał udział we Mszy św.

Inne utwory tego kompozytora, jakie wykonuje chór Cantata, to kanon Alleluja, Dona Nobis Pacem, oraz Ave Verum Corpus (Witaj Ciało Chrystusa).
Komentarze
Michackt dnia marzec 04 2006 - 11:59:15
Panie Voyteck, zapomniał pan o kanonie "Dona Nobis Pacem". On tez jest autorstwa W.A.Mozarta. pozdrawiam
Michackt dnia marzec 05 2006 - 14:46:05
O... widze że poprawione. Tak trzymaćsmiley
Voyteck dnia marzec 07 2006 - 23:53:14
poprawione od razu smiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Facebook